Rolety zewnętrzne to niezwykle praktyczne rozwiązanie, cieszące się coraz większym uznaniem w naszym kraju. Przesłony okienne tego typu nadają bowiem domowi zupełnie nowy, nowoczesny charakter. Co więcej, ich szczelna konstrukcja zapewnia domownikom nie tylko prywatność oraz ochronę przed intensywnymi promieniami słonecznymi, ale również znakomitą izolację akustyczną i termiczną. Należy jednak pamiętać o niezwykle istotnej kwestii, jaką jest prawidłowa konserwacja rolet zewnętrznych. Nadmiar zalegającego brudu oraz zużywające się komponenty mechanizmów mogą bowiem doprowadzić do nieprawidłowego działania przesłon. Z tego też powodu, w niniejszym artykule wyjaśnimy, jak czyścić rolety i konserwować ich kluczowe elementy.
Czyszczenie rolet zewnętrznych – o czym powinniśmy pamiętać?
Ze względu na miejsce montażu rolety zewnętrzne każdego dnia są wystawiane na działanie różnych czynników zewnętrznych. Opady atmosferyczne czy intensywne wiatry sprawiają, że przesłony z czasem pokrywają się widocznymi warstwami kurzu i innych zabrudzeń. To właśnie z tego powodu zalecane jest tu regularne czyszczenie rolet, najlepiej latem. Ogromną zaletą przesłon zewnętrznych jest tu przede wszystkim ogólna prostota ich mycia – nie musimy bowiem sięgać po drogie, specjalistyczne produkty.
Planując mycie rolet zewnętrznych, wystarczy przygotować miękką szmatkę nasączoną wodą ze środkiem czyszczącym. Tym środkiem może być dowolne mleczko czyszczące lub płyn. Unikajmy jednak sięgania po silną chemię o intensywnym działaniu – zawarte w niej składniki mogą bowiem doprowadzić do widocznych odbarwień i/lub tworzenia się mikrouszkodzeń na powierzchni pancerza. O potencjalnych uszkodzeniach powinny również pamiętać osoby planujące czyszczenie rolet z użyciem myjki ciśnieniowej. Zbyt silny strumień uszkadza lamele, zaburzając tym samym prezencję przesłon.
Jak czyścić rolety zewnętrzne?
Nie zapominajmy również, że prawidłowe czyszczenie i konserwacja rolet zewnętrznych to przede wszystkim trzymanie się podstawowych reguł dotyczących bezpieczeństwa. Jeśli wykorzystywane przez nas rolety wykorzystują napęd elektryczny, przed rozpoczęciem czyszczenia powinniśmy odłączyć urządzenie od prądu. Następnie możemy przystąpić do opłukania rolet. Ma to na celu usunięcie zalegających na nich zabrudzeń, na przykład piasku, mogących doprowadzić do powstawania nieestetycznych rys w trakcie właściwego mycia. Opłukane wstępnie przesłony należy przetrzeć szmatką nasączoną środkiem czyszczącym, po czym osuszyć za pomocą delikatnej tkaniny.
Wiele osób zastanawiających się, jak czyścić rolety, pyta nierzadko o możliwość efektywnego ograniczenia ponownego osadzania się brudu. Odpowiedź jest prosta – umyte elementy, wykonane z tworzyw sztucznych, możemy zabezpieczyć, używając ogólnodostępnych preparatów o działaniu antystatycznym.
Na czym polega prawidłowa konserwacja rolet zewnętrznych?
Z upływem czasu prowadnice do rolet zewnętrznych i inne ruchome elementy zaczynają tracić swoją pierwotną funkcjonalność. Z tego też powodu, oprócz regularnego czyszczenia, nie powinniśmy zapominać także o kontroli stanu technicznego przesłon. Wszelkie paski i linki służące do podnoszenia i opuszczania rolet powinny zostać starannie umyte, aby uniemożliwić przedostawanie się brudu do wnętrza skrzynki. Planując mycie rolet zewnętrznych, warto rozważyć również zakup specjalistycznego środka konserwującego, który pozwoli prowadnicom na zachowanie pełnej efektywności, przy jednoczesnej ochronie ich przed rdzewieniem.
Nie zapominajmy też, że prowadnice do rolet zewnętrznych zostały wyposażone w specjalne uszczelki szczotkowe ulegające stopniowemu parceniu i twardnieniu podczas pracy systemu. Z tego też powodu zaleca się coroczne kontrolowanie ich stanu, połączone z myciem oraz zabezpieczaniem specjalistycznymi preparatami. W przypadku gdy uszczelki są już twarde i mocno podniszczone, należy bezzwłocznie wymienić je na nowe.
Jak naprawić roletę zewnętrzną? Czy warto przystępować do napraw samodzielnie?
Nawet prawidłowo czyszczone i konserwowane przesłony okienne mogą ulec nagłej usterce. Zerwane taśmy, przymarznięty pancerz czy też uszkodzenie kondensatora rozruchowego to tylko niektóre z problemów, przez które zastanawiamy się, jak naprawić roletę zewnętrzną. Niektóre z tego typu awarii, jak chociażby uszkodzenie kondensatora, możemy zażegnać samodzielnie, wymieniając komponent na nowy. To samo tyczy się zerwania taśm – nowy element możemy zamontować bez pomocy fachowca, kierując się instrukcjami producenta.
Należy jednak pamiętać, że nawet wiedząc, jak naprawić roletę zewnętrzną, nie
zawsze będziemy w stanie przywrócić jej dawną funkcjonalność, nie posiadając specjalistycznych
narzędzi. Z tego też powodu warto postawić na pomoc wykwalifikowanych ekspertów. Wszelkie koszty
związane z naprawą w dalszym ciągu będą bowiem niższe niż naprawa jeszcze bardziej zniszczonych
przesłon. Także i nasza firma oferuje Państwu kompleksowe usługi naprawcze. Korygujemy błędy
montażowe, wymieniamy zniszczone części oraz naprawiamy wszelkie usterki.
Serdecznie
zapraszamy do kontaktu!